Tudjuk, az egészséges és az olcsó olyan ellentétes állítások, mint a tűz és a víz.
Bár az utóbbiak általában egymást kizáró tényezők, olcsó és egészséges igenis lehet valami egyszerre! És hogy be is bizonyítsuk, íme néhány tipp.
1. Válassz egészséges köretet
Először is: legyél nyitott. Tudjuk, hogy a rizs-hasáb-sima krumpli szentháromságon kívül nem igazán létezik más, az univerzumban. Pedig ha egy kicsit szétnézel, egy csomó alternatívát találsz, amik ráadásul olcsóbbak is.
(És nem botrányosan rosszak, mint ahogyan azt elképzeled, nagyon is finomak.)
De nézzük is a számokat!
Egy fél kilós, “A” minőségű rizs körülbelül 700-800 forintba kerül, a hasáb kilója pedig 1400-1600 forint között van (tehát szintén ugyanennyire jön ki fél kiló).
A rizs ugyan nem feltétlenül egészségtelen, viszont a magas glikémiás indexe (89) miatt nem túl laktató. Ez azt jelenti, hogy az elfogyasztása után megdobja a vércukorszintet, majd amikor újra leesik, hirtelen éhes leszel.
Ezzel szemben például fél kiló bulgur 400-500 forintba kerül, és kiadós is: sokáig eltelít, ráadásul nem is kell belőle annyit enned mint a rizsből. Ezenkívül vitamin és ásványi anyag található benne, valamint vannak benne rostok is, amelyek segítik az emésztést.
A glikémiás indexe a 89-es rizshez képest mindössze 49.
2. Ne félj a saját márkás termékektől
Sokan valamiért félnek attól, hogy XY áruházlánc termékeit vásárolják meg, pedig minőségben simán felveszik a versenyt az ismert márkákkal (sőt). Ne félj tehát a Lidl-ös bulgurtól, a Tesco-s kölestől, vagy a SPAR-os quinoától.
Ezek sok esetben 20-40%-kal olcsóbbak a márkás termékeknél, így egy-egy nagybevásárlás alkalmával rengeteget spórolhatsz.
3. Mit egyél reggelire?
Nagyon jó kérdés, hogy mit egyél reggelire. Hiszen a zsemle ára az egekben (egy darabért képesek 75-85 forintos horror összegeket is elkérni), a margarin is drága, nem is beszélve a szalámiról.
Ha pedig még zöldségeket is akarsz tenni a szendvicsedbe (uborkát, paradicsomot vagy paprikát), akkor egy havi reggelire simán vehetsz fel valamilyen magas kamatozású személyi kölcsönt.
Igen, nehéz meglenni a szalámi és a pékáruk nélkül, de a jó hír, hogy vannak olcsóbb és sokkal egészségesebb alternatívák.
Itt van például a házi granola receptünk, ami lehet, hogy első beruházásra hatalmas rongyrázásnak tűnik, de egy heti adagot megsütve garantálom, hogy feleannyiba sem kerül majd, mint az egyébként egészségtelen és hízlaló szendók.
4. Mondj le a húsokról?
Isten ments! Hacsak nem követsz vegán vagy vegetáriánus életmódot, a spórolás jegyében semmiképp se mondj le a húsról. Persze jóból is megárt a sok, nem kell éjszaka a hűtőt támasztva csirkecombokat zabálni, de heti 2-3 húsos nap simán belefér az egészséges és változatos étkezésbe.
A spórolás jegyében viszont érdemes az olcsóbb húsok közül választani. A máj például legendásan olcsó, ahogyan a sok poént generáló csirkefarhát is.
Persze a csirkemellről sem kell lemondani, mert rengeteg fehérjét tartalmaz, mindezt kevés zsír és elenyésző kalória mellett.
5. A “fagyasztott” nem szitokszó
Nyugodtan vásárolj fagyasztott zöldségeket, gyümölcsöket, ezek ugyanis megőrzik a vitamintartalmukat. A gyümölcsöt felengedve készíthetsz az olcsóbb natúr joghurtból egy ízletes és egészséges gyümölcsös változatot, a zöldséget pedig összekeverheted a bulgurral, ami így még táplálóbb és rostdúsabb lesz.
Ezek ráadásul nem drága, úri dolgok, hiszen a zöldség 500 grammja 400-500 forint körüli összegért kapható, a gyümölcs pedig szintén, attól függően persze, hogy mit választasz.
Szerző: Horváth Tomi