Mi az a Kebab?
A kebab eredete az ókori időkig nyúlik vissza, és több különböző kultúra is hozzájárult a kialakulásához. Az étel neve a perzsa “kabab” szóból származik, amely sütött húst jelent.
A kebab különböző kultúrákban és régiókban változatos formákban jelenik meg. Alapvetően húsdarabokat vagy darált húst grilleznek vagy sütnek, nyársra tűzve, majd különféle módon tálalják.
Shish kebab: Ez a legklasszikusabb változat, amely általában marha-, bárány- vagy csirkehúsból készül, zöldségekkel nyársra tűzve és grillezve.
Doner kebab: Eredetileg Törökországból származik, és függőlegesen forgó nyárson sütik a húst, amelyet vékony szeletekre vágva pitába vagy lapos kenyérbe tesznek, gyakran salátával és különféle szószokkal.
Gyros: A görög változata a doner kebabnak, amely szintén függőleges nyárson sütött húsból készül, és pita kenyérbe vagy lapos kenyérbe kerül, tzatziki szósszal és zöldségekkel.
Seekh kebab: Ez az indiai és pakisztáni konyhákra jellemző, darált húsból készül, amelyet fűszereznek és nyársra tűzve grilleznek.
Adana kebab: Török specialitás, darált bárány- vagy marhahúsból készül, amelyet paprikával és fűszerekkel kevernek össze, majd nyársra tűzve grilleznek.
A kebabok számos változatban készülhetnek, és gyakran a helyi ízlés és alapanyagok szerint változnak. Szószok, saláták, piták vagy rizs kíséretében tálalják őket, így a kebabok igen sokféle étkezési élményt kínálnak.
Így készítsd el a Kebabot!
A kebab elkészítéséhez hámozzuk meg és kockázzuk apróra a lilahagymát. Ha szeretnénk a fokhagymával együtt le is darálhatjuk, hogy még homogénebb legyen a darált hússal.
A petrezselymet és a mentát mossuk meg, majd aprítsuk fel. Adjuk a húshoz a hagymákkal együtt, majd csavarjuk ki a citrom levét és ezt is adjuk hozzá.
Fűszerezzük be és keverjük el alaposan, és ha van időnk fedjük le és tegyük hűtőbe 1-2 órára.
A saláta elkészítéséhez mossuk meg a zöldségeket, vágjuk félbe, majd vékony szeletekre vágjuk.
A Kebabot többek között az Ízmester Himalájai só fűszermalommal készítettem. Az Ízmester fűszermalmok praktikus kialakításának köszönhetően a daráló kupakjának elcsavarásával beállíthatjuk, hogy finom vagy durva méretűre szeretnénk őrölni a fűszereket.
Adjuk hozzá az olívaolajat és a felaprított petrezselymet és mentát. Fűszerezzük és keverjük el.
A húst osszuk 4 egyenlő részre, majd formáljunk gombócokat belőle. Fogjuk meg a fém nyársakat, majd nyomkodjuk szét rajta a gombócot hosszanti irányban. Ha nincs nyársunk, fasírthoz hasonló módon is kisüthetjük.
A nyársakat tegyük sütőrácsra, kenjük meg kevés olajjal, majd előmelegített sütőben, légkeverésen 200 C fokon 15-20 perc alatt süssük készre.
A sütőrács alá egy másik serpenyőre helyezzünk sütőpapírt, így a húsból távozó nedvesség ide csöpöghet.
Ha kész húzzuk le a nyársakról és tálaljuk a salátával.
A recept létrejöttét az ÍZMESTER támogatta!
Ha kíváncsi vagy, hogyan készítsd el, nézd meg ezt a videót!