Oregano is for savages! – üvölti torkaszakadtából az ijfú Sanji, majd szinte legyakja Zeffet a One Piece egyik (gasztro szemmel) legviccesebb jelenetében.
Pedig az oregánó nem olyan rossz, hogy csak barbároknak való – meg is mutatjuk, miért.
Node: mi is az az oregánó?
Az oregánó (latin neve: origanum vulgare), bár sokan Olaszországhoz kötik, valójában Görögországból származik.
Olyannyira klasszik görög fűszernövényről van szó, hogy a görögök az oregánó létezését Aphroditének, a szerelem istennőjének tulajdonították, aki állítólag azt akarta, hogy a kertjében öröm teremjen.
Így lett tehát az oregánó az öröm és a szerelem gyógynövénye, a rómaiak pedig gyakran használták fűszernövényként, ami aztán a birodalom idején az egész kontinensen elterjedt.
Itthon is őshonos növény, vadon is megterem, a gyűjtését pedig semmilyen törvény nem akadályozza. Június végétől október végéig virágzik, intenzív illatát már szinte kilométerekről ki lehet “illatolni”.
Előszeretettel használják például:
- Pizzához
- Az olasz mártásokhoz és úgy általában véve az olasz ételekhez
- Salátákhoz
- A mozzarellához és a paradicsomhoz
- A görög ételekhez
- A kenyerekhez
- A húsokhoz
- De nagyon jól passzol például az olajbogyóhoz is.
Szárított vs. friss oregánó
Az oregánó íze kissé édeskésen fűszeres, talán némileg borsos és épp ezért alig érezhetően csípős is.
Az oregánó frissen apróbb, zöldleveles növény; szárított formában pedig barna és porszerű.
De vajon melyik a jobb?
Az oregánó olyan szempontból is különleges fűszernövény, hogy a szárított változatának az intenzitása nemhogy vetekszik a frissen szedett levéllel, de felül is múlja azt. Ráadásul könnyen lehet tárolni és szállítani is.
A legjobb talán mégis az, ha veszünk magunknak otthonra fűszernövényt, majd mi magunk szárítjuk meg.
Az oregánó szárítása
Ha már a szárításról beszélünk… eleve jót tesz a növénynek az, ha folyamatosan szeded, viszont nagy mennyiséget a virágzáskor, illetve előtte tudsz begyűjteni. Ilyenkor egyszerűen csak szüreteld le a virágával együtt, kötözd össze, és akaszd fel fejjel lefelé egy árnyékos, száraz helyre.
Érdemes minél hamarabb kiszárítani és jól zárható üvegbe tenni, hogy az illóolajok ne párologjanak el belőle. A jellemzően intenzív illatát és ízét is egyébként pont ezeknek az illóolajoknak köszönheti.
Oregánó olaj
Egy kis life hack: az oregánó olaja antiszeptikus hatású, épp ezért szuperül alkalmazható meghűlésre, köptetésre, de herpeszvírusra is. Az olajat speciális eljárásokkal nyerik ki, így ezt leginkább csak boltban lehet megvásárolni, azonban az illóolajok jótékony hatásait te is ki tudod használni, mégpedig tea formájában fogyasztva.
Érdemes leforrázni, majd állni hagyni, és langyosan meginni: így fejti ki legjobban a hatásait.
Hogyan ízesítsünk az oregánóval?
A legtöbb olasz vagy mediterrán ételhez és salátához szuperül passzol, akár a friss oregánó is. A szájban valóságos ízorgiát okoz, így vinaigrette-ekben és pácokban is jól használható.
Nagyon jól kombinálható az olyan ételekkel, amelyekben fokhagymát, bazsalikomot, hagymát vagy kakukkfüvet kell használni.
Egyébként szuperül párosítható a bárányhoz, csirkéhez vagy épp a marhahúshoz is.
A legjobb, ha a szárított oregánót megdörzsölöd az ujjaid között, így ugyanis ki tudod szabadítani azokat az ízeket és aromákat, amelyek aztán elvarázsolják az ízlelőbimbókat.
Tárolása
A szárított oregánót egyszerű tárolni: tartsd hűvös, száraz helyen a konyhádban egy légmentesen záródó üvegben, így akár 1-2 évig is megőrzi az ízét. Ennyi idő után azonban rohamosan elillannak az ízanyagok, így érdemes mielőbb felhasználni.
A szárított formához képest a friss oregánónak nincs hosszú eltarthatósági ideje. A leveleit műanyag zacskóban, a hűtőszekrényben lehet tárolni, ám csupán néhány napig.
Szerző: Horváth Tomi