Hirdetés
Ezért egészségtelen a cukor

Miért rossz a túlzásba vitt cukor?

A cukor kis mennyiségben még nem jelent problémát, de

bizony ha édességről van szó, hajlamosak vagyunk átesni annak a bizonyos lónak a túloldalára.

Cukor márpedig rengeteg mindenben megtalálható, és a minimális mennyiség észrevétlenül összejön, így nagyon könnyű túlzásba vinni. 

Az Egészségügyi Világszervezet, vagyis a WHO ajánlása szerint napi 2000 kalóriás energiabevitel esetén annak 10%-a az ideális, ami nagyjából 12 teáskanálnyi cukrot jelent. 

Ez tehát a még egészséges szint, azonban ahogyan írtuk, cukor nagyon sok mindenben van, így érdemes odafigyelni arra, hogy ne lépjük túl ezt a szintet. 

 

Mi a cukor?

Akár fehér, akár barna, akár szemcsés, kocka vagy folyékony, a cukor mono- vagy diszacharid szénhidrátokból áll. 

A cukrot cukornádból vagy cukorrépából állítják elő, a tényleges feldolgozása és finomítása pedig számos vegyi anyagot foglal magában, többek között kén-dioxidot vagy idegmérgező akrilamidokat a természetes barna/bézs színű cukor fehérítéséhez, valamint maró hatású foszforsavat és kalcium-hidroxidot a cukor tisztításához. 

A legnagyobb probléma vele, hogy a cukor függőséget okoz, hiszen a fogyasztása közben  eláraszt minket a szerotonin nevezetű boldogsághormon- éppúgy, ahogy többek között a drogoknál is. 

Klinikai tesztek szerint ugyanis a cukor pontosan annyira, vagy meg jobban addiktív, mint a kokain: egy vizsgálatban az egerek választhattak, hogy cukrot vagy kokaint fogyasztanak. És bizony a rágcsálók jobban húztak a cukor, mint a “fehér hó” felé.

 

Itt a cukor, hol a cukor?

A probléma kifejezetten a fehér cukorral, a barna cukorral, a magas fruktóztartalmú kukoricasziruppal van, hiszen rengeteg feldolgozott élelmiszerhez adják őket hozzá. 

És az ember hajlamos azt gondolni, hogy csak akkor eszik cukrot, ha süteményt, fagyit vagy csokit töm magába. A valóság ezzel szemben az, hogy cukor a tésztaszósztól kezdve, a konzervlevesig szinte mindenben megtalálható. 

 

A cukor hatásai a szervezetre

A depresszió-szerű tüneteken át, a nyilvánvaló súlygyarapodáson keresztül a szív-és érrendszeri betegségekig bezárólag, a cukor számos egészségügyi problémát okozhat. 

 

1. Súlygyarapodáshoz vezet

Az üdítők, a gyümölcslevek és a cukros teák is tele vannak fruktózzal, az egyszerű cukor egyik fajtájával.

A fruktóz fogyasztása jobban növeli az éhségérzetet és az evés iránti vágyat, mint a glükóz, a keményítőtartalmú élelmiszerekben található cukor. 

Emellett a túlzott fruktóz fogyasztás rezisztenciát okozhat a leptin nevezetű hormonnal szemben, amely az éhségérzetet szabályozza. 

Magyarul, ha cukros italt iszol, hiába viszel be rengeteg (üres) kalóriát, mégis éhesnek érzed magad, így ugyanúgy azt mondja a szervezeted, hogy még több kalóriára van szüksége. Így pedig hosszú távon bizony nagyon könnyű “elmichelinbabásodni”.

Emellett ráadásul a sok cukor növeli a zsigeri zsírt, a zsírok legalattomosabb fajtáját, amitől nemcsak nehéz megszabadulni, de számos betegséggel hozható összefüggésbe, mint például a szív-, vagy cukorbetegség. 

 

2. Növelheti a szívbetegség kockázatát

Bizonyított, hogy a magas cukortartalmú étrend elhízáshoz, a szervezetben található gyulladási faktorok növekedéséhez, valamint magas triglicerid-, vércukor- és vérnyomásszinthez vezethet – ezek pedig mind a szívbetegségek kockázati tényezői.

Ezenkívül a túl sok cukor összefüggésbe hozható az érelmeszesedéssel is. 

Egy több mint 25 877 felnőtt bevonásával végzett vizsgálat megállapította, hogy azoknál, akik több cukrot fogyasztottak, nagyobb volt a szívbetegség és a koszorúér-szövődmények kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik egyébként kerülték a cukrot. 

Ráadásul a fokozott cukorbevitel nemcsak a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát növeli, de a stroke kialakulásának esélyét is. 

Egyetlen pohár kólában 10-11 teáskanálnyi cukor van, ami már önmagában fedezi a napi cukorszükségletet. 

 

A cukor pattanást okozhat

 

3. Aknehoz vezethet

Az olyan magasabb glikémiás indexű élelmiszerek, mint a feldolgozott élelmiszerek, édességek gyorsabban emelik a vércukorszintet. 

A cukros ételek fogyasztása tehát a vércukor- és az inzulinszint megugrását okozhatja, ami fokozott androgén kiválasztáshoz, olaj termeléshez és ezáltal gyulladáshoz vezet – ezek mind szerepet játszanak az akne kialakulásában. 

Bizonyított, hogy aki az alacsony glikémiás étrendet részesíti előnyben, az kevésbé pattanásos mint az, aki magasabb glikémiás indexű étrendet követ. 

 

4. A cukor hatása az agyra

A jó közérzetetért egy vegyületünk, a szerotonin nevű neurotranszmitter felel, amit a szervezetünk természetes módon, kiegyensúlyozott mennyiségben termel. 

A cukor azonban megemeli a szerotonin szintet az agyunkban, ezért is érezzük boldognak magunkat, ha édességet eszünk. 

Ezzel még nem lenne semmi probléma, azonban idővel a szervezetben található szerotonin receptorok érzéketlenek lesznek a boldogsághormonra (vagyis a szerotoninra), ettől pedig egyfajta rezisztencia alakul ki, ami enyhe vagy súlyos depressziót is eredményezhet. 

A cukormegvonás miatt olyan hangulatingadozások jelentkezhetnek, mint a fáradtság, a boldogtalanság érzése, a szorongás, az ingerlékenység, valamint a frusztráció. 

 

5. A cukor hatása a fogakra

Már évtizedek óta széles körben ismert, hogy a cukor növeli a fogszuvasodás kockázatát. 

Ahhoz azonban, hogy teljes képet kapjunk, meg kell értenünk, hogy a cukor egyébként is maró hatással van a fogzománcra, azonban a fő probléma nem (csak) ez. Hanem a szuvasodást okozó baktériumok, amelyek cukorral táplálkoznak. 

Tehát minél több cukrot eszünk, annál inkább tápláljuk a romboló baktériumokat, amelyek aztán elszaporodnak és még több kárt csinálnak. Eleinte csak ínyvérzés jelentkezik, majd később a fog rohamosan gyengülni, szuvasodni kezd. 

Ahogy látod, a cukorfogyasztásodat lehetőség szerint a minimumra kell csökkenteni, ami bizony nem egyszerű feladat, főleg ha rá van kattanva az ember. A kezdeti elvonási tünetek után azonban megtapasztalhatod, hogy mennyivel energikusabb és kiegyensúlyozottabb leszel. 

Minimális cukrot persze ehetsz, nem azt mondjuk, hogy a totális megvonás a cél, azonban a WHO által ajánlott mennyiséget semmiképp sem érdemes túllépni. Hiszen, ahogy feljebb is láttad, a cukor pusztító képessége meglehetősen széles skálán mozog. 

 

Szerző: Horváth Tomi

Hirdetés
karácsony banner 300x600

Legújabb receptek
Hirdetés
Dizájnkonyha Magyarország legújabb online recept magazinja!

Hirdetés
dns központ

Hirdetés

olvass bele a többi cikkbe is!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklámblokkoló észlelve

Észleltük, hogy hirdetésblokkolót használsz.
Kérjük, támogass bennünket a blokkolók letiltásával.