A pillecukor története gazdag és érdekes múltra tekint vissza, amely egészen az ókori civilizációkig nyúlik.
A 19. században a francia cukrászok újra felfedezték a mályvacukor készítésének művészetét. Eleinte a mályvacserje nedvét tojásfehérjével és cukorral keverték össze, majd habosították és formázták. Azonban a növényi nedv begyűjtése és feldolgozása időigényes és költséges volt, ezért hamarosan zselatinnal helyettesítették, ami megkönnyítette a gyártási folyamatot és lehetővé tette a tömeggyártást.
Az 1920-as és 1930-as években az Egyesült Államokban tovább fejlesztették a pillecukor gyártását. Egy amerikai feltaláló, Alex Doumak, az 1940-es években szabadalmaztatta az extrudálásos eljárást, amely során a pillecukor masszát hosszú csíkokra formázták, majd darabolták. Ez a technológia forradalmasította a pillecukor előállítását, mivel gyorsabbá és gazdaságosabbá tette a gyártást.
Ma a pillecukor világszerte népszerű édesség, amelyet önmagában is fogyasztanak, de gyakran használják sütemények, desszertek és italok díszítésére vagy ízesítésére is. Különösen népszerű a tábortűz melletti pillecukor pirítás és a s’mores készítése, amelyben a megolvasztott pillecukrot csokoládéval és kekszekkel kombinálják.
Így készítsd el a házi pillecukor receptet!
A házi pillecukor elkészítéséhez először előkészítjük a zselatint. Ha lap zselatint használunk, hideg vízbe áztatjuk őket, hogy megpuhuljanak. Ha zselatin port választunk, 50 ml hideg vízben elkeverjük, és hagyjuk duzzadni.
Eközben egy közepes méretű lábasban összekeverjük a kristálycukrot, a mézet, a vizet (a porzselatin esetében a maradék 70 ml vizet) és egy csipet sót. Közepes lángon melegítjük a keveréket, kevergetés néllkül, amíg a cukor teljesen fel nem oldódik. Miután a cukor feloldódott, növeljük a hőfokot, és forralni hagyjuk a szirupot keverés nélkül. Ha van cukorhőmérőnk, addig forraljuk, amíg eléri a 115°C-os hőmérsékletet. Ha nincs, akkor kb. 4-5 percig forraljuk.
Amikor a szirup elérte a megfelelő hőmérsékletet, levesszük a tűzről. A megpuhult lap zselatint kinyomkodjuk a felesleges víztől, és hozzáadjuk a forró sziruphoz. Alaposan elkeverjük, amíg a zselatin teljesen fel nem oldódik a szirupban. Ha por zselatint használtunk, tegyük a habverő üstbe, majd lassan, folyamatos keverés mellett csurgassuk hozzá a cukros szirupot.
Magas fokozaton elkezdjük habosítani a masszát. Kb. 15 percig verjük, amíg a keverék sűrű, fényes és fehér habbá nem alakul, és ki nem hűl.
Amíg a massza verődik, előkészítünk egy tepsit vagy egy négyszögletes formát. Vékonyan kikenjük olajjal, majd megszórjuk porcukorral vagy porcukor és étkezési keményítő keverékével, hogy a pillecukor ne ragadjon le.
Amikor a habos massza elkészült, gyorsan beleöntjük az előkészített formába. Egy spatula segítségével egyenletesen elsimítjuk a tetejét. A spatulát is bekenhetjük egy kis olajjal, hogy ne tapadjon rá a massza.
A krémet habzsákba is tölthetjük és ízlés szerinti méretet vágva a zsákra csíkokat is húzhatunk a porcukros sütőpapírra, így hengeres formát kapunk a végén. A tetejét szórjuk meg porcukorral és tegyük hűtőbe.
A pillecukrot hűtőben hagyjuk állni legalább 5-6 órán át, de a legjobb eredmény érdekében egy éjszakán át pihentetjük, hogy teljesen megdermedjen.
Miután a pillecukor megszilárdult, egy porcukorral megszórt munkafelületre borítjuk. Éles késsel, pizzavágóval vagy ollóval tetszőleges méretű és alakú darabokra vágjuk. A vágóeszközt is megszórhatjuk porcukorral, hogy ne ragadjon.
A feldarabolt pillecukrokat megforgatjuk porcukorban vagy porcukor és étkezési keményítő keverékében, hogy ne tapadjanak össze. Légmentesen záródó edényben tároljuk őket, így kb egy hétig frissen eltarthatóak.
Így készítsd el a Kávés forrócsokoládét!
Első lépésként egy kisebb főzőedénybe öntjük a tejet. Közepes lángon melegíteni kezdjük a keveréket, ügyelve arra, hogy ne forrjon fel. Amíg melegszik, hozzáadjuk a kristálycukrot és egy csipet szerecsendiót. Folyamatosan kevergetjük, hogy a cukor teljesen feloldódjon.
Amikor a tej kellően felmelegedett, hozzáadjuk az apróra vágott fehércsokoládét. Továbbra is alacsony hőfokon tartjuk, és folyamatosan keverjük, amíg a csokoládé teljesen fel nem olvad, és a keverék sima, krémes állagú nem lesz.
Ezt követően lassan beleöntjük a frissen főzött kávét a csokoládés-tejes keverékbe. Jól összekeverjük, és még egy-két percig melegítjük, hogy az ízek harmonikusan összeérjenek. Ügyeljünk arra, hogy az ital ne forrjon fel, csak kellemesen forró legyen.
A Bialetti Bridgerton kollekció a népszerű sorozat eleganciáját és stílusát hozza el a kávézás világába! A pasztell kék és arany színekben pompázó Moka Express kotyogós kávéfőzők 3 és 6 adagos változatban érhetők el, melyek nemcsak esztétikusak, hanem a hagyományos Bialetti minőséget is képviselik.
A kollekció része a Royal Regency Blend őrölt kávé, amely 80% arabica és 20% robusta keverékével, virágos jegyekkel és közepes pörköléssel nyújt különleges ízélményt. Emellett Nespresso kompatibilis kapszulák és egy elegáns, 460 ml-es rozsdamentes acél termosz is megtalálható a kínálatban, így a Bridgerton hangulatot bárhová magaddal viheted!
Amikor elkészült a kávés forrócsoki, levesszük a tűzről, és előkészítjük a kedvenc bögréinket. Az italt egyenletesen elosztva beleöntjük a bögrékbe. Ha szeretnénk a pillecukor mellett, a tetejére tehetünk egy kevés tejszínhabot, megszórhatjuk reszelt csokoládéval vagy egy csipet szerecsendióval díszíthetjük.
Most már készen állunk arra, hogy élvezzük ezt a gazdag, krémes és illatos kávés forrócsokit, amely tökéletes kiegészítője lehet egy hideg napnak vagy egy kellemes beszélgetésnek.
Ha kíváncsi vagy, hogyan készítsd el, nézd meg ezt a videót!
A recept létrejöttét a Bialetti Magyarország támogatta.