A juhtúrós puliszka egy hagyományos magyar étel, amely kukoricadarából készült puliszkából és juhtúróból áll. A puliszka tulajdonképpen egyfajta kukoricakása, amelyet más kultúrákban is ismernek és fogyasztanak, különböző neveken:
Polenta: Olaszországban így nevezik a kukoricakását, amelyet gyakran különböző sajtokkal, húsokkal vagy zöldségekkel tálalnak.
Mămăligă: Romániában és Moldovában használatos elnevezés, ahol szintén gyakran fogyasztják sajttal vagy tejföllel.
Kukoricamálé: Magyarország egyes részein használják ezt a kifejezést a kukoricakására.
Cornmeal mush: Angol nyelvterületeken így ismert, főleg az Egyesült Államok déli részén.
A juhtúrós puliszka elkészítése során a főtt kukoricakását juhtúróval rétegezik vagy összekeverik, és gyakran tejföllel, pirított szalonnakockákkal vagy hagymával tálalják. Ez az étel nemcsak finom, hanem laktató is, és számos variációja létezik a különböző régiókban.
A juhtúró juhtej felhasználásával készül. A juhtejet megalvasztják, majd a keletkező alvadékot összetörik és kinyomják belőle a savót. Az így kapott túrót általában sózzák, ami hozzájárul jellegzetes ízéhez és hosszabb eltarthatóságához. A juhtúró krémes állagú, enyhén sós és savanykás ízű, és gyakran használják különféle ételekben, például puliszkában, töltelékekben, pogácsákban vagy salátákban.
Így készítsd el a Juhtúrós puliszka receptet!
A juhtúrós puliszka elkészítéséhez először a puliszkát készítjük el. Egy nagy lábasban felforralunk 800 ml vizet, majd hozzáadunk ½ teáskanál sót. Amikor a víz forr, hozzáadjuk a tejszínt és lassan, folyamatos keverés mellett hozzáöntjük a 250 g kukoricadarát.
Fontos, hogy folyamatosan kevergessük, így elkerülhetjük a csomók kialakulását. Miután az összes kukoricadara a vízbe került, alacsonyra csökkentjük a hőfokot, és tovább főzzük a puliszkát, időnként megkeverve, amíg besűrűsödik és a kukoricadara teljesen meg nem puhul. Ez körülbelül 20-25 percet vesz igénybe.
A tejszínnek köszönhetően még gazdagabb és lágyabb ízt kapunk. A puliszkát félretesszük melegen tartva.
Az Ízmester őrölt fekete bors sokoldalúan felhasználható a konyhában: tökéletes húsokhoz, levesekhez, szószokhoz, húslevesekhez, pácokhoz és sajtokhoz is. Használatával mindennapi ételeink megkapják a kívánt, enyhén fűszeres utóízt és gazdag aromát.
Közben a 150 g füstölt szalonnát apró kockákra vágjuk. Egy serpenyőt közepes lángon felhevítünk, majd hozzáadjuk a szalonnakockákat. Addig pirítjuk őket, amíg aranybarnák és ropogósak nem lesznek, és a zsírjuk kisül. A ropogós szalonna darabokat szűrő kanállal kiszedjük a serpenyőből. A serpenyőben visszamaradt szalonnazsírt megtartjuk.
A juhtúrót elkeverjük a tejföllel és a borssal. Egy sütőedénybe kezdjük el rétegezni az ételt. Először a puliszka felét kanalazunk az edénybe, egyengessük el, majd megkenjük a juhtúrós-tejfölös keverék felével és a szalonna felét is szórjuk rá. Ezt a folyamatot ismételjük, amíg az összes puliszka és juhtúró elfogy. A rétegek számát az edény méretétől és a személyes ízléstől függően alakíthatjuk.
A tetejére rászórjuk a ropogós szalonnadarabokat, és meglocsoljuk a félretett szalonnazsírral, ami tovább fokozza az étel ízét és szaftosságát. Előmelegített sütőben légkeverésen 200 C fokon kb. 10 perc alatt készre sütjük.
A juhtúrós puliszkát azonnal, még melegen tálaljuk, hogy az ízek és textúrák tökéletes harmóniában legyenek.
A recept létrejöttét az ÍZMESTER támogatta!
Ha kíváncsi vagy, hogyan készítsd el, nézd meg ezt a videót!