A hozzátáplálás egy fontos mérföldkő gyermekünk fejlődésében, ami nem csak a babáknak, de nekünk, szülőknek is egy újabb, izgalmakkal teli fejezet.
Mi is az a hozzátáplálás?
A hozzátáplálás az a folyamat, amely során a kisbaba az anyatej vagy a tápszer mellett már szilárd táplálékokat is elkezd fogyasztani. A hozzátáplálás időszaka általában a baba 6 hónapos korában kezdődik, de ez nagymértékben függ a gyermek egyéni fejlődésétől is.
Az új ízek és textúrák megismerése a baba számára nem csak az ízlelőbimbóinak fejlődését segíti, hanem a különböző állagú ételek rágása és nyeléssel történő lebontása a száj és az állkapocs fejlődését is elősegíti. Mindez pedig elengedhetetlen a beszédfejlődés szempontjából.
A megfelelő hozzátáplálás nem csak a gyermek testi fejlődését segíti elő, hanem a jó étkezési szokásokat és az egészséges táplálkozási mintákat is alapozza meg, amelyek a gyermek egész életére kihatnak.
Fotó: Zsirmik Anita, Picifalat
Hogyan kezdjük meg a hozzátáplálást?
A hozzátáplálás elején érdemes kis mennyiségben pürésített zöldségeket vagy gyümölcsöket adni a babának. A répa, a sütőtök, az alma vagy a banán remek választás lehet az első kóstolókhoz. A pürék készítése során a szülőknek oda kell figyelniük arra, hogy minden étel friss és természetes legyen, kerülve az adalékanyagokat és a magas cukortartalmú ételeket. Ahogy haladunk előre fokozatosan lehet növelni az adagokat és bevezetni a többi zöldséget és gyümölcsöt is, mint például a spenótot vagy a brokkolit.
6 hónapos kortól érdemes az étrendjét gabonafélékkel, például rizzsel, zabbal vagy árpával is kiegészíteni. Ezek a gabonafélék rostban gazdagok és segítenek a baba emésztőrendszerének fejlődésében. Ugyanakkor fontos, hogy a gabonafélék glutént is tartalmazhatnak, amit egyes babák nehezen emésztenek. Ezért mindig kérjük ki a gyermekorvos tanácsát, mielőtt bevezetnénk ezeket az ételeket a baba étrendjébe.
12 hónapos kortól bevezethetjük a hüvelyeseket, a tojásfehérjét, a kecske vagy a tehéntejet, a túrót és a kefírt is. Ezek az ételek magas fehérje- és vasforrások, amelyek létfontosságúak a gyermekek növekedéséhez és fejlődéséhez. Az állati eredetű ételek esetén is érdemes figyelnünk a minőségre és ha tehetjük a bio termékeket részesíteni előnyben.
A hozzátáplálás során különös figyelmet kell fordítani az ételallergiákra és intoleranciákra. Az új ételek fokozatos bevezetése lehetővé teszi, hogy a szülők figyelemmel kísérjék a gyermek reakcióit és azonnal észrevegyék az esetleges allergiás reakciókat. Ha a baba hányingert, hasmenést, bőrkiütést vagy légzési nehézségeket mutat, azonnal konzultálni kell a gyermekorvossal.
Fotó: Zsirmik Anita, Picifalat
Mit ne adjunk a babáknak 12 hónapos koruk előtt?
- kecske- és növényi tejet,
- gyümölcsleveket,
- hozzáadott sót és cukrot,
- édesköményt,
- mézet.
Együtt vagy külön étkezzünk?
A közös étkezések során a baba megfigyelheti a felnőttek étkezési szokásait, és megtanulhatja az étkezéshez kapcsolódó szociális normákat. A közös étkezés ideje alatt fontos a nyugalom és a pozitív légkör megteremtése. Ez nemcsak a baba étvágyát segíti, hanem hozzájárul a jó étkezési szokások kialakításához is.
Figyeljünk rá, hogy ne sürgessük a kicsit, szánjunk időt az étkezésekre és hagyjuk, hogy a saját ritmusában fogyassza el a finomságokat.
Kifogytál az ötletekből?
Ha már nincs ötleted, hogyan dobd fel és tedd változatossá a hozzátáplálás időszakát, ajánlom figyelmedbe Zsirmik Anita PICIFALAT Instagram oldalát, ahol rengeteg kreatív tippet találsz!
“Szerettem volna feldobni az ‘uncsi’ ételeket. Nálunk szerencsére mindent megesznek a gyerekek, de nagy segítség lehet az oldalam olyan szülőknek is, akiknek a gyermekei válogatósak. Be lehet őket vonni az ételkészítésbe és közben észrevétlenül kóstolgatnak. El tudják készíteni kedvenc mesefigurájukat, állataikat és elég nagy a valószínűsége annak, hogy meg is fogják enni, még ha nem is szeretik valamelyik hozzávalót.”
Fotó: Zsirmik Anita, Picifalat
Szerző: Takács Kriszti