Készítsünk ajvárt!
Az ajvár egy, a Balkán térségből származó, paprikából és padlizsánból készült zöldségkrém. Az ajvár készítése hagyományosan ősszel történik, amikor a paprikák szezonálisak.
Az ajvár lehet enyhe vagy csípős, attól függően, hogy milyen paprikát és mennyi fűszert használunk fel. Az ajvár egyaránt fogyasztható kenyérre kenve, húsok mellé szószként, vagy akár tészták és más ételek ízesítésére is.
Így készítsd el az ajvárt!
Első lépésként mossuk meg a paprikákat és a padlizsánokat. A padlizsánt vágjuk félbe, majd függőleges és merőleges irányban vágjuk be. A külső héjat ne vágjuk át. Így könnyebben tudjuk majd kikanalazni.
A fokhagyma csúcsát vágjuk le. Helyezzük alufóliára, locsoljuk meg egy kevés olívaolajjal, majd zárjuk le.
Tegyük sütőpapírral bélelt tepsire a paprikát, a padlizsánt és a fokhagymát. Locsoljuk meg még egy kevés olívaolajjal. Tegyük előmelegített sütőbe légkeverésen 180 C fokon, 35-40 percre.
Amikor kész, a paprikákat szedjük egy kisebb tálba, fedjük le és hagyjuk így 20 percig. Ezáltal könnyebben tudjuk eltávolítani a héját.
A padlizsánt kanalazzuk ki a héjából. A fokhagymát nyomkodjuk ki. Tegyük turmixba, adjuk hozzá a fűszereket, a paradicsomot és az olívaolajat, majd aprítsuk durvára.
A recept elkészítéséhez az Ízmester Chili Cayenne-t használtam, ami intenzív aromájával igazán csípőssé és fűszeressé teszi az ajvárt!
Ha szeretnénk nagyobb mennyiségben elkészíteni és eltárolni a kamrapolcon, az alábbi lépéseket végezzük még el:
Pár befőttes üveget főzzünk ki forró vízben, hogy fertőtlenítsük.
Amikor az ajvárt krémesítettük, tegyük főzőedénybe és forráspontig főzzük össze. Tegyük befőttesüvegbe, szorosan zárjuk le.
Fejjel lefelé csomagoljuk törölközőkbe, vagy pokrócokba és hagyjuk így 1-2 napig, amíg teljesen ki nem hűl.
A recept létrejöttét az ÍZMESTER támogatta!
Ha kíváncsi vagy, hogyan készítsd el, nézd meg ezt a videót!