Az előző cikkünkben írtunk a Hungarian Horror Storyról, vagyis a bevásárlásról,
és (legalábbis remélem) elláttunk titeket egy csomó hasznos tippel, hogyan tudtok spórolni.
Innét is jött az ötlet, hogy jó lenne egy kicsit továbbfűzni ezt a fonalat: így most arról írunk, hogyan tudsz pénzt megtakarítani a konyhában.
A szivacs
Namármost kevesen tudják, de a szivacs rengeteg baktériumot tartalmaz, ami mondjuk teljesen logikus, hiszen ételmaradék található rajtuk, ráadásul nedvesek és levegősek. A tudósok (valószínűleg britek) megállapították, hogy köbcentiméterenként 54 millió(!) baktérium is megtelepedhet a szivacsokon.
Épp ezért érdemes maximum hetente cserélni őket. Ha úgy matekozunk, hogy 52 szivacsot kell elfogyasztani egy évben és jobb minőségű szivaccsal számolunk, aminek az ára 100 forint körül van, akkor ez 5200 forint évente, csak szivacsokra. (Ez elsőre persze nem hangzik soknak, de sok kicsi sokra megy – majd meglátod a végén.)
Ha azonban kettévágod a szivacsokat máris megfelezed a költségeket – szó szerint – így 2600 forintot spórolhatsz évente.
A papírtörlők
Sokszor kéznél van, így használjuk, ráadásul a tavaszi nagytakarításnál bizony úgy fogy, mint a budipapír egy rotavírusnál (bocs, de szemléletes a hasonlat): ez nem más, mint a papírtörlő.
Ha úgy vesszük, hogy átlagosan egy kéttekercses csomagból havi kettőt használunk, aminek az ára 1000 forint körül van, akkor az máris 2000 forint havonta, ami 14.000 forint évente.
Ehelyett használhatsz például törlőkendőt, aminek darabára 200 forint, és egy 4-es csomaggal már az egész évet ki lehet húzni. Ezzel pedig 13.000 forintot spórolhatsz évente.
Élelmiszer
A statisztikák szerint ténylegesen 25 kilogramm élelmiszert dobunk ki évente. Ez egy négyfős család esetében tehát 100 kilogramm minden évben. Elnézve a brutális élelmiszerárakat, megdöbbentő mértékű a pazarlás, habár az uniós átlagnál még így is jobbak vagyunk.
Ez nagyjából 45-60 ezer forint mínuszt jelent fejenként, vagyis évente egy magyar család szó szerint 180-240 ezer forint közötti összeget dob ki a kukába.
A kutatások szerint gyakran pékárut, zöldséget és gyümölcsöt dobunk ki, a legfőbb ok pedig az, hogy túl sok élelmiszert vásárolunk.
Tehát, amit tehetsz, hogy sokkal kevesebbet, sokkal tudatosabban vásárolsz. Számold ki, hogy naponta mennyi zöldséget, gyümölcsöt eszel meg biztosan, és ez alapján vegyél bármit is.
A hűtőt 0-4 fok közé állítsd, a gyümiket, zöldségeket pedig a tartós rekeszbe tedd, hogy a lehető legtovább elálljanak.
A csomagon feltüntetett lejárati idő után is fogyasztható még a legtöbb élelmiszer, egyedül a tej, hús és a tojás jelent némi kockázatot, így ezeket mindig szagold meg, mielőtt megennéd/meginnád.
A héjakat, gyümölcsöket, zöldségeket pedig komposztálhatod is – ebben a cikkben meg is mutatjuk, hogyan.
Mosogatógép vagy kézi mosogatás? Melyik az olcsóbb?
Nos, több helyen is utánanéztem, de egyértelműen nem derült ki, hogy melyikkel jön ki olcsóbban az ember.
Ha úgy számoljuk, hogy egy C-s mosogatógép (régi nevén A+++-os, csak szigorodott az energetikai besorolás) beszerzési költsége 180 ezer forint körül van, és 9-14 liter körüli vizet fogyaszt, valamint 1,1 kWh áramot fogyaszt, és belevesszük a tabletták árát is, ami 60 forint körül van, plusz a sót, valamint az öblítőt, akkor bizony a kézi mosogatás jóval olcsóbb.
Azonban az idő, amit a mosogatással töltesz, hatványozottan sokkal több: a kutatások szerint 77 óra szabadul fel így átlagosan évente. Ezt pedig a családoddal töltheted, vagy akár munkával is, amivel pénzt kereshetsz és a balansz így máris a mosogatógép irányába tolódik el.
Összegzés
Ha tehát odafigyelsz ezekre, és elsősorban az élelmiszerpazarlást szünteted meg, akkor éves szinten akár 260.000 forintot is spórolhatsz, négy fővel számolva. Így pedig máris összejön a pénz a családi nyaralásra.
Szerző: Horváth Tomi