Manapság már nem kell beülnöd a moziba, egy jó horrorra, ha sírni akarsz, elég elugrani a hiperbe és végignézni a polcokon, máris sírva jössz ki.
Persze az emberben ilyenkor egyből megszólal a vészcsengő, hogy hol lehetne meghúzni azt a bizonyos nadrágszíjat.
Cikkünkben épp ezért most olyan jól működő kis praktikákat mutatunk, amivel te is visszahozhatod magadat a durván mínuszos hónapokból.
Elő az aprót, és toljuk is be a bevásárlókocsit a képzeletbeli hiperünkbe!
Először is: írj egy listát
Én személy szerint már jártam úgy, hogy másnaposságtól sajgó fejjel, éhes gyomorral mentem bevásárolni. (Don’t try this at home.) A vége az lett, hogy az afrikai éhezők teljes éves étkezésére alkalmas kajamennyiséget vásároltam. Szóval éhes gyomorral (főleg másnaposan) ne!
A másik fontos dolog a lista.
Egyrészt, sokkal szisztematikusabban és gyorsabban tudsz haladni (komolyan, kb negyed órával előbb lehet véget vetni az antiszociális szenvedésnek).
Másrészt pedig tudhatod, hogy nem felejtesz el semmit és csak azokat a dolgokat vásárolod meg, amelyek tényleg szükségesek.
Mielőtt tehát leakasztanád a slusszkulcsot, nézz körbe a hűtőben, konyhaszekrényben, pincében, padláson hogy mire van szükséged és írj egy listát. Ezután pedig indulhat a móka.
Spórolás a hagyományos módon
Nézzük először is a hagyományos megtakarítási tippeket. Remélem azért ebben is lesz olyan, amit jól tudsz majd alkalmazni a mindennapokban.
Akciók
Azt talán mondanunk sem kell, hogy érdemes sasolni az akciós termékeket – de csak akkor, ha valóban létfontosságú. Ne vegyél semmit csak azért, mert akciós, de egyébként az égegyadta világon semmi szükséged rá.
Kuponok
A reklámújságokban nagyon sok esetben találni kuponokat. Ezeket érdemes kivágni, és a felhasználásukat összekötni egy nagybevásárlással, hiszen a legtöbbször 5, 10, 20 ezer forint feletti vásárlás esetén jár vissza az összeg 10%-a. Minél nagyobb tehát a kosár értéke, annál többet tudsz spórolni.
Közeli lejáratú termékek
Na, ez egy igazi aranybánya. A közeli lejáratú termékeket sok esetben 20-25%-os kedvezménnyel adják, így érdemes őket beépíteni a heti menübe. Persze itt is él az aranyszabály: csak akkor vásárolj ilyen élelmiszert, ha valóban fel tudod használni, és nem a kukában végzi.
Piac
Keresd a helyi piacokat és támogasd a termelőket. Ezzel nemcsak sokat spórolhatsz, de segíted a gazdákat is – és még egészséges, friss étel is kerül az asztalra. Igazi win-win-win szituáció.
High-tech spórolás
Jó, a high-tech barokkos túlzás, de azért felhasználói szintű ismeretekre szükséged lesz. Nagyon sokat lehet spórolni például úgy, hogy közvetlenül a termelőtől vásárolod meg a termékeket, online. Erre több oldal is van, például a falufood, a nekedterem és a farmfutár, csak hogy néhányat említsünk.
A hiperek alkalmazásait és klubkártyáit is érdemes használni, hiszen itt is találni tök jó akciókat. Néha, csak ingyen hozzádvágnak majd egy zacskó kekszet, de van hogy a parmezán sajtot kapod meg fillérekért. Ha van valami, amire fáj a fogad, akkor érdemes hetente figyelni az akciókat, és összekötni azt a bevásárlással.
És van egy app, ami a személyes kedvencem: ez pedig nem más, mint a Recash, ami akkor lehet jó alternatíva, ha több, különböző helyen is vásárolsz.
A lényege, hogy a költéseid után 2-20%-ot visszakapsz az alkalmazásodon belüli számlára. Ezt pedig átutalhatod az alkalmazásból a bankkártyádra, tehát valódi pénzt kapsz vissza.
A jóváírás pedig automatikusan történik: tehát ha egyszer regisztrálod magad és a bankkártyádat, onnantól kezdve pedig már hátradőlhetsz.
Szerző: Horváth Tomi