Lehet a takarítás is stresszes? Igen főleg ha a social media a rengeteg színes-fancy terméket tolja Rád mondván, hogy nem vagy elég jó, ha nem azt haszálod. Nem vagy elég jó, ha a bézs színű szőnyeged picit is koszos. Nem vagy elég jó, ha nincs nálad heti deep ceaning a fürdőszobában.
Szóval először is: magadnak felelj meg, a saját életstílusodnak. Ha pedig úgy érzed, tényleg zéró tudásod van a rendrakáshoz, takarításhoz, kövesd ezeket a tippeket:
Minimalizmus: rend és megtakarítás
A ma oly trendi minimalizmus olyan praktikus elrendezése a nagyon kevés bútornak és használati tárgynak, ami már eleve megspórolja az idegeskedést. Hová tegyem, mikor takarítsam le, mossam le, stb. Nálunk alapszabály: csak akkor veszünk újat, ha a valami, aminek a helyére érkezik tönkrement teljesen , elkopott, elszakadt, használhatatlan vagy meguntam és eladtam. Szóval ne vásárolj túl sok ruhát és vackokat, mert csak a gond lesz velük hosszú távon.
Takarítás előtt rendrakás
Muszáj összeszedni az eldobott ruhákat (kamasz gyerekek szülei tudják, miről beszélek), a kutyajátékokat,stb. A különféle használati tárgyak rendszerezése valóban sokat számít takarítás előtt. A fa-fém-műanyag tárolók mam ár sok helyen kaphatóak és nem is drágák és drámaiak tudják csökkenteni a látszólagos rendetlenséget. Ráadásul, ha megtelt egy tároló akkor tudod: most kell szelektálni, kidobni, eladni, elajándékozni, mert valószínű évek óta hozzá sem nyúltál.
Pakold el azokat a konyhai gépeket is, amelyeket csak ritkán használsz.Így több helyed lesz főzni és egészséges, tartalmas ételeket enni mikroműanyaggal vegyített vackok helyett.
Mikrotakarítás: kis részletek, állandó tisztaság
A mikrotanulásból kiindulva a takarítás is lehet “falatokban”. Így mindig végzel egy-egy helyiséggel és nem kell egy fél szombat délelőttöt ezzel tölteni.
Lehet, hogy Neked nem válik be, és inkább pár óra alatt letudod, de vannak rohanós napok, hétvégék-olyankor én előre készülök.
Egy délután a tusolókabin és a fürdő.
Egy délután a kutyafekhely és/vagy gyerekszoba.
Egy délután az erkény, terasz.
stb.
Egyszerűsített vegyszerlista
Ugye milyen strapás sokféle flakonnal és ronggyal szaladgálni a lakásban? Gondold át, melyik termék mire való, melyik lötyid mit tisztít és így nem csak kevesebb vegyszert viszel be a lakásba, de spórolsz is.
Szóval minden kezdet nehéz, ahogy néha nehéz nekiesni a takarításnak is. De rend a lelke mindennek, ugye tudod?
Lúgos szerek: zsíroldáshoz, mosáshoz, áztatáshoz, szagtalanításhoz, általános felülettisztításhoz, súrolószernek.
Savas szerek: vízkő eltávolításhoz, WC takarításhoz, ételfoltokhoz, öblítőszernek, rozsdamentes felületekhez.
Speciális szerek: folttisztítás, bútorápolás, fertőtlenítés.
Szerző: Radnai Krisztina