A vegán és vegetáriánus ételek elkészítéséhez nagy hasznát vesszük a zöldség alaplének, hiszen ízletesebbé teszi ételeinket. Természetesen húsos fogásokhoz is bátran használhatjuk.
A megmaradt zöldséghéjak összegyűjtése tökéletes módszer az alaplé elkészítésére, hiszen lehetővé teszi a konyhában felhalmozódott zöldséghulladékok és gyógynövény-szárak újrahasznosítását, így maximálisan kihasználva az élelmiszereket, miközben csökkenti a költségeket az előre gyártott levesalapokkal szemben.
A maradékmentő zöldség alaplé előnyei a környezetre nézve magukért beszélnek. Az előre csomagolt és félkész ételek vásárlása, legyen szó gyorséttermekről vagy boltokról, hozzájárul az egyszer használatos tárolók és egyéb kiegészítők szeméttelepekre és óceánokba való jutásához. Ezzel szemben az otthoni ételkészítés során ezek a termékek feleslegessé válnak.
Az otthoni zöldség alaplé készítése, a már meglévő és egyébként kidobásra szánt zöldségmaradványok felhasználásával, egy teljesen HULLADÉKMENTES receptet eredményezhet.
Arra azonban mindenképpen figyeljünk, hogy a felhasznált zöldségek vegyszermentes gazdaságból származzanak!
Így készíts zöldség alaplevet!
Hozzávalók:
összegyűjtött zöldség hulladékok
só, bors, kömény, babérlevél (elhagyható)
víz
A zöldség alaplé elkészítéséhez első lépésként gyűjtögessük a hulladékot: 1-2 héttel a recept elkészítése előtt fagyasztóba rakva kezdjük el gyűjteni a zöldségmaradványokat. helyezzük őket egy tárolóedénybe és tegyügy a fagyasztóba, amíg elegendő mennyiséget nem gyűjtünk össze az alaplé elkészítéséhez.
Ha elegendő mennyiség gyűlt össze, vegyük elő a megőrzött (fagyasztott vagy felengedett) zöldség maradványokat, és helyezzük őket egy közepes méretű fazékba. Adjunk hozzá annyi vizet, ami ellepi, és főzzük közepes lángon. Fedjük le és amikor a víz forrni kezd, főzzük további 45 percen keresztül.
Hagyjuk a zöldség alaplevet kihűlni, majd szűrjük le az alaplevet. Nyomkodjuk ki alaposan a szűrőt és a zöldségeket, hogy a lehető legtöbb ízt és levet kinyerjük. Az alaplevet adagoljuk ki (200ml) és öntsük légmentesen zárható edénybe. Az alaplevet hűtőben tárolva 1 hétig használhatjuk fel, fagyasztva pedig akár 6 hónapig is eláll.
Milyen zöldségeket használjunk hozzá?
hagymák, póréhagyma, újhagyma, salottahagyma, fokhagyma
burgonya- és édesburgonya-héjak
sárgarépa, pasztinák, répa héjai
petrezselyem, kelkáposzta, koriander, kakukkfű, rozmaring
bármilyen friss gyógynövény szárai
zellerzöld
cukkini és tökfélék
zöldbab
paprika
borsóhüvelyek
gombaszárak
Mit kerüljünk?
brokkoli, kelbimbó és karfiol, illetve a túl sok sárgarépa héj is keserűséget okozhat
saláta levelek
Ha kíváncsi vagy, hogyan készítsd el, nézd meg ezt a videót!