Hirdetés
A nap ellen tehát védekezni kell.

Naptej: Milyen összetevőket kerüljünk a Greenpeace szakértője szerint?

Gyakran felmerül a nyár során, hogy ártalmasak-e a naptejek, illetve hogy mennyire problémás a napozás.

Fontosnak tartjuk, hogy ennek kapcsán rögzítsünk néhány tényt.

Először is: erős napsütésben lenni sajnos igenis kockázatos, különösen nyáron,

  • egyrészt a déli órákban: 11 és 15 óra között;
  • másrészt az UV-riadós időszakokban, melyek sajnos gyakran előfordulnak hazánkban.

 

Másodszor: a D-vitamin fontos a szervezetünknek, melynek keletkezéséhez megfelelő étkezés és napfény is szükséges. Viszont sajnos valóban vannak olyan naptejösszetevők, amelyek többek között károsíthatják a hormonrendszert. Ezért mindig ellenőrizd a naptejen a címkét – cikkünkben tippeket is adunk, mire figyelj!

A nap ellen védekezni igen könnyű – igyekezz árnyékban maradni, illetve megfelelő ruházattal is hatékonyan védheted magad.

 

A nap ellen tehát védekezni kell.

 

A nap ellen tehát védekezni kell.

Semmiképp sem szabad hosszan kifeküdni az erős napra. A legjobb védekezés árnyékban maradni, vagy megfelelően szövött, könnyed ruhában tartózkodni a napon. És kaphatóak már kifejezetten UV-álló termékek is.

Természetesen a leégés ellen a naptejek is segíthetnek. Ám fontos tudni, hogy nincs egyértelmű tudományos információ arról, hogy a naptejek megakadályoznák, megelőznék a melanoma kialakulását is. Egy másik, a Nature-ben megjelent 2014-es cikk szerint az 50-es faktorú naptej használata csökkenti és késlelteti a melanoma kialakulását, ám megelőzni nem tudja őket. Ráadásul a nagy faktorszámú naptejek hamis biztonságérzetet adhatnak: ilyenkor se tölts óvatlanul sok időt a napon!

Ha naptejet választasz – ami, megismételjük, a leégés ellen azért sokat segít –, akkor több dologra is érdemes odafigyelni. Ugyanis sajnos a mai napig előfordulhatnak olyan anyagok a kozmetikai termékekben Európában, amelyek kockázatot jelentenek a hormonrendszerünkre. Még mindig előfordulnak hormonkárosító parabének naptejekben (tartósítószerként), napozás utáni termékekben. Főleg a butil- és a propilparabén kockázatai ismertebbek. Gyermekeknek szánt termékek esetében különösen problémás ezen anyagok jelenléte.

Több kémiai fényvédő hatóanyagról derült ki, hogy hormonszerűen hatnak, és emiatt kockázatosak. A legtöbb terhelő adat az oxibenzon (benzofenon-3) nevű hatóanyagról áll rendelkezésre, mely ösztrogénként viselkedik a testünkben, továbbá allergizálhat, és felhalmozódik az emberi szervezetben.

Szintén felhalmozódó, nehezen bomló fényvédő a sajnos hazánkban is elterjedt oktinoxát (etilhexil-metoxicinnamát). Ez a hatóanyag állatkísérletek szerint hat a pajzsmirigyhormonokra és a szaporító szervekre. Emiatt különösen kisgyermekek és terhes nők esetében érdemes óvatosnak lenni ezzel az anyaggal. Az oktinoxát és a oxibenzon több országban lett korlátozva, mert károsítja a korallokat.

A szintén elterjedt homoszalátról kevesebb terhelő információ áll rendelkezésre – de azok szerint ez a hatóanyag is megzavarja a hormonrendszer természetes működését, ráadásul napfény hatására lebomlik.

 

A teljes cikket a Greenpeace Magyarország oldalán olvashatjátok, ide kattintva.

< Vissza az előző oldalra
Hirdetés
Az ország legújabb gasztro- és recept magazinja!

Legújabb receptek
Hirdetés
Dizájnkonyha Magyarország legújabb online recept magazinja!

Hirdetés
Kövesd a Dizájnkonyha recepteket a Youtubeon!

Hirdetés

olvass bele a többi cikkbe is!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklámblokkoló észlelve

Észleltük, hogy hirdetésblokkolót használsz.
Kérjük, támogass bennünket a blokkolók letiltásával.

a hatodik szeretetnyelv