“Nepazolj!” (Pláne ilyen élelmiszer hiányos és rezsiválságos időben.)
A komposztálással kapcsolatos okosságainkban már említettünk néhány ötletet és azt is, mennyi élelmiszert pazarolunk évente (spoiler: 25 kg-ot, fejenként).
Épp ezért itt az ideje annak, hogy visszaszorítsd az élelmiszer-pazarlást, például az alábbi tippekkel.
1. Van zöldségmaradékod? Akkor itt az ideje felhasználni…
…például egy jó kis húsleveshez.
A sárgarépa tetejétől és a fűszernövények szárától kezdve a fokhagyma és a hagyma héjáig mindent megmenthetsz, így egy gazdag ízvilágú és még tápláló levest is készíthetsz.
Alapvetően bármit, ami a vágódeszkán maradt, bedobhatsz egy nagy fazék vízbe, a végeredmény egy kiadós és ízletes alaplé lesz, ami – ahogyan a nevéből is látszik -, jó alapként szolgál például a pörköltekhez, vagy épp a rakott ételekhez.
2. A kávézacc felhasználásának legjobb módjai
Mielőtt a kávézacc újra a kukában landolna, próbáld ki tisztítószerként az edényeidhez (komolyan meglepődsz majd az eredményeken).
Mivel alapvetően durva anyag, ezért tökéletes például az odaragadt ételmaradék eltávolítására, súrolására. Ezenkívül kiváló komposzt alapanyag, a magas nitrogéntartalma miatt olykor nyugodtan “megjutalmazhatod” vele a virágaidat és a fűszernövényeket.
3. Mihez kezdj a maradék fűszernövényekkel?
Egész egyszerűen aprítsd fel és fagyaszd le. Mivel a fűszernövények rendkívüli módon képesek felturbózni az ételeket, ezért hatalmas bűn lenne őket kidobni. Hiába fonnyadt tehát a bazsalikomlevél, nyugodtan vágd apróra, tedd bele egy zacsiba és fagyaszd le.
Hidd el, meg fogod magadnak köszönni, ha a házi paradicsomodból később egy király bolognai szószt akarsz készíteni.
4. Hey-ja, a citrusok héja
A narancs, citrom, lime és más citrusfélékből remek házi tisztítószereket tudsz készíteni.
Ehhez dobj néhány citrushéjat egy üveg ecetbe, rázd fel, és hagyd egy-két hétig ázni. Ezután szűrd le a folyadékot, komposztáld a héjakat, és máris megvan a saját egyedi receptúra alapján készült, nagyon öko tisztítszószered, amit bárhol bevethetsz.
5. Készíts zsemlemorzsát a maradék kenyérből
A kenyér csücskét nem mindenki szereti, de azért még nem kell, hogy szegény a szemetesben végezze. Ehelyett inkább vágd fel, várd meg amíg kiszárad és dobd a konyhai aprítóba. Voilá, máris készen van a házi zsemlemorzsa!
6. Egy furcsa tipp a parmezánhéj felhasználására
Életemben nem gondoltam volna, hogy a parmezán héját levesbe tegyem, de miután olvastam róla, és kipróbáltam, egy új korszak kezdődött az életemben…
Nem is hinnéd, hogy mennyi íz és zamat van egy vékonyka csíkba zárva.
Ehhez a mutatványhoz egyszerűen távolítsd el a sajt héját, és dobd bele a krémlevesedbe (nyilván amihez passzol, például egy spárgakrémleveshez isteni). Ezután hagyd, hogy néhány órán át főjön. Nemcsak az étel lesz finomabb, de a lakásban is elképesztő illatáradat lesz.
7. A tojáshéj a palánta földjébe való
Legközelebb, amikor feltörsz egy tojást, öblítsd le a héját, és tedd egy tálba a pultra, hogy néhány órán át száradjon. Ha a héj megszáradt, törd össze, és tárold egy műanyag zacskóban vagy üvegedényben. Amikor eljön az idő a palánták elültetésére, tegyél néhány csipetnyi tojáshéjat a lyukba, mielőtt belehelyeznéd a növényt.
A tojáshéj ugyanis extra káliumot, foszfort és más fontos tápanyagokat biztosít a növénynek, amitől szép és egészséges lesz.
8. A fonnyadt zöldség is jó zöldség
Mindannyian megfeledkezünk időnként az élelmiszertároló ládikó Bermuda-háromszögéről. Ez az a hely, ahol összegyűlik minden olyan zöldség, amit valamikor, valamilyen céllal eltettél, aztán azzal a lendülettel el is feledkeztél róla. (Utána pedig csodálkozol, miért van annyi muslica a házadban.)
Ha találsz tehát néhány szomorú sárgarépát vagy cukkinit, aprítsd fel őket, és fagyaszd le (persze csak azt, ami még nem penészes). A répát adhatod később levesekhez ragukhoz, vagy akár süteményekhez, a cukkini pedig például remek választás a pörköltekhez.
Szerző: Horváth Tomi